Instrument za povezivanje Europe je financijski instrument osnovan za dodatna ulaganja u izgradnju nove te unaprjeđenje postojeće prometne, energetske i telekomunikacijske infrastrukture iz kojeg države članice, osim iz postojećih Strukturnih i Kohezijskog fonda, mogu financirati projekte na devet koridora Osnovne mreže Transeuropske prometne mreže (TEN-T).
Osmišljen je za jačanje i modernizaciju postojeće infrastrukturne mreže Europske unije. Instrument utvrđuje uvjete, načine i postupke pružana financijske potpore za razvojne projekte od zajedničkog interesa u TEN-T mreži. Drugi cilj CEF-a je omogućiti da se u Europskoj uniji do 2020. godine: smanji emisija stakleničkih plinova za 20%, poveća energetska učinkovitost za 20% i poveća udio obnovljivih oblika energije za 20%.
Ukupna sredstva CEF-a namijenjena prometu za razdoblje od 2014. do 2020. iznose 24.05 milijardi eura, što je triput više u usporedbi s 8 milijardi eura koliko je na raspolaganju bilo za razdoblje 2007. – 2013., a dio je najtemeljitije reforme politike EU-a za prometnu infrastrukturu od njezina nastanka 80-ih godina prošlog stoljeća.
U sektoru prometa naglasak je stavljen na otklanjanje uskih grla i povezivanje karika koje nedostaju, osiguravanje održivih i efikasnih prometnih sustava na duži rok i unapređenje integracije i povezivanja različitih prometnih grana i povećanje interoperabilnosti.